Cestovný ruch Východného Slovenska so zameraním na jeho lokalizačné predpoklady

 

 

Ružomberok

Okres Ružomberok s pohľadu cestovného ruchu ponúka viacero zaujímavých možností trávenia voľného času. 

Prírodné danosti: horstvá obklopujúce mesto a to Malá Fatra, Veľká Fatra, Nízke Tatry, Chočské vrchy. Cesta k jednotlivým vrchom je dostupná pomocou turistických a náučných chodníkov v okolí mesta. 

S pohľadu vodstva sa v okolí mesta nachádzajú 2 termálne kúpaliská. Kúpele Lúčky kde sa liečia ženské ochorenia a Gino Paradise Bešeňová.  Vodná nádrž Bešeňová nie je určená na rekreáciu, kúpanie je zakázané. Avšak rybári a obdivovatelia vodného vtáctva si prídu na svoje. 

Medzi lokalizované kultúrne a kultúrnohistorické pamiatky mesta a jeho okolia patria :    Mesto Ružomberok je najvýznamnejšou koncentráciou pamiatok, čo súvisí s jeho prirodzeným postavením ako centra oblasti. Centrálna časť mesta je vyhlásená za pamiatkovú zónu, sú tu napr. najstaršia pamiatka mesta námestie Andreja Hlinku (ako NKP), rímskokatolícky kostol sv. Ondreja, Mariánsky stĺp, Ružomberské piaristické gymnázium, Galéria Ľudovíta Fullu, Liptovské múzeum (expozície prírody, archeológie, histórie, etnografie a papierníctva na Slovensku a expozícia o živote a diele Andreja Hlinku) alebo Kultúrny dom Andreja Hlinku, ktorý je zrekonštruovaný na trojhvieydičkový hotel. V mestskej časti Černová sa nachádza aj súbor pamiatok venovaný obetiam černovskej masakry v roku 1907.

Historicko kultúrne danosti: Osobitné, veľmi významné miesto v cestovnom ruchu okresu patrí osade Vlkolínec, ktorá je zapísanáod roku 1993 do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Je to živá obec s 35 drevenicami a 26 trvalo žijúcimi občanmi a zároveň prírodná rezervácia ľudovej architektúry a pozoruhodne neporušene zachovaný sídelný celok, ktorý z hľadiska rovnorodosti nemá porovnateľný súbor domov v rámci stredoeurópskeho územia.

 

Orava

Okres Dolný Kubín patrí s okresmi Tvrdošín a Námestovo do známeho regiónu Orava.

Do okresu Dolný Kubín zasahujú 4 chránené územia a to: Národný park (NP) Malá Fatra, Chránená krajinná oblasť (CHKO) Veľká Fatra, malou rozlohou CHKO Horná Orava a CHKO Kysuce. Do chránených území v okrese DK patrí aj nemalé množstvo národných prírodných rezervácií a pamiatok.

Kultúrno historické pamiatky : najstaršou kultúrnou a historickou pamiatkou mesta je Kostol sv. Kataríny Alexandrijskej s vežou zo 14. storočia. Najstaršie literárne múzeum na Slovensku, Oravské múzeum P. O. Hviezdoslava. Oravský Podzámok – Oravský hrad.

 

Tvrdošín

Prírodné danosti: Do okresu Tvrdošín patria významné horstvá Západné Tatry - Roháče (Baníkov 2158 m n. m. ), Skorušinské vrchy a časť Oravskej Magury. Charakteristika Západných Tatier (18633 ha): hrebeň dlhý 37 km, 26 vrcholov nad 2 000 m n. m. (najvyšší Bystrá - 2248 m), 20 plies (Roháčske plesá, Jamnické pleso), z 8 vodopádov je najznámejší 23 m vysoký Roháčsky vodopád.

V Oraviciach sa nachádza termálna voda (dosahuje 57 °C), má priaznivé účinky na pohybové ústroje a močové cesty.

Turistickou atrakciou je splavovanie Oravy na plti od Nižnej po Oravský Podzámok.

Kultúrno historické danosti: Unikátne je Múzeum oravskej dediny v Zuberci - Brestovej, pamiatková rezervácia ľudovej architektúry v Podbieli so 74 zrubovými domami, v Tvrdošíne Galéria M. Medveckej a gotický drevený kostolík z 15. stor., vzácna pamiatka UNESCO. V Tvrdošíne a Trstenej sú mestské pamiatkové zóny.

 

Námestovo

Prírodné predpoklady:  Na severe ho ohraničuje hranica s Poľskou republikou a horský masív Oravské Beskydy (Babia Hora - 1723 m), na juhu Oravská Magura (Budín - 1221 m, Magurka - 1112 m).                                                                                                                                                   Vodstvo : Oravská priehrada s rozlohou 35 km2 je najväčšou vodnou plochou na Slovensku, stala sa dominantou Bielej Oravy, je vyhľadávaným rekreačným a športovým strediskom. 

Agroturistika : Úspešne sa rozvíja vidiecky turizmus s ponukou pobytu na gazdovskom dvore vo Vasiľove, Novoti a s miestnymi gastronomickými špecialitami.

Národnou kultúrnou pamiatkou je lesná úvraťová železnica Chmúra-Tanečník v Oravskej Lesnej, 14 kostolov, kaplniek, 7 kúrií a Hviezdoslavova hájovňa v Oravskej Polhore. 

 

Poprad

Prírodné danosti: Do jeho územia zasahujú tri národné parky – TANAP, Národný park Nízke Tatry a NP Slovenský raj. Administratívnym centrom je mesto Poprad.

Vysoké Tatry sú nositeľmi mnohých prvenstiev vrámci celého Slovenska - sú najchladnejším miestom na našom území, majú najväčšie množstvo zrážok. Tento krásny kút Slovenska bezpochyby patrí k najzaujímavejším lokalitám cestovného ruchu u nás. Tatranský národný park ročne navštívi päť miliónov turistov. K najznámejším štítom patria Gerlachovský štít, Kriváň a Lomnický štít, na ktorý vedie lanovka z Tatranskej Lomnice. Prekrásne prírodné scenérie sa naskytajú i v tatranských dolinách. Veľhory sú posiate ľadovcovými plesami, je ich viac ako 170. Najznámejšie je Štrbské pleso, najväčšie Veľké Hincovo pleso.

Spomenúť treba i veľmi známy krasový útvar – vápencovú Beliansku jaskyňu. Nachádza v Tatranskej Kotline, v severnom svahu Kobylieho vrchu.

Kultúrno historické danosti : V Poprade sa nachádza mestská pamiatková rezervácia Spišská Sobota. Námestie lemujú vzácne remeselnícke domy. Spišskej Sobote dominuje Kostol sv. Juraja s oltárom z dielne Majstra Pavla z Levoče.

 

Kežmarok

Prírodné danosti : Na jeho území sa nachádza na západe Popradská kotlina, na severe Spišská Magura a Pieniny a na východe Levočské vrchy. Jeho povrch je pomerne členitý. Najvyšším vrchom je Čierna hora v Levočských vrchoch (1289 m n. m. ) a najnižšie miesto sa nachádza v katastri obce Červený kláštor (445 m n. m. ). 

Historicko kultúrne danosti a podujatia: Každoročne sa tu koná Európsky festival ľudových remesiel. Unikátnou sakrálnou pamiatkou je evanjelický artikulárny kostol z roku 1717, od roku 2008 zaradený v zozname UNESCO. Drevená stavba z tisu a červeného smreka bola postavená bez použitia jediného klinca. V interiéri sa nachádza organ s drevenými píšťalami. Nad mestom bdie Kežmarský hrad. Patrí k najzachovalejším mestským hradom na našom území. 

V okrese sa nachádza aj veľkoplošné chránené územie Pieninský národný park, prírodná pamiatka Jazero a dve národné prírodné rezervácie.

 

Stará Ľubovňa

Prírodné danosti:  územie okresu zasahuje Pieninský národný park. Nachádzajú sa tu maloplošné chránené územia, a to národné prírodné rezervácie - Čergovský Minčol, Haligovské skaly, Prielom Dunajca a Prielom Lesnického potoka, národná prírodná pamiatka - jaskyňa Aksamitka, prírodné pamiatky v okolí Kyjova - Kyjovské bradielko, bradlá Lysá hora a Rebrá, Litmanovský potok, Okrúhly kopec pri Šarišskom Jastrabí, Skalky pri Údole, Skalná ihla ... pri Chmeľnici, travertínové jazierko Kráter vo Vyšných Ružbachoch, prírodné rezervácie - Slatina pri Šarišskom Jastrabí, Kamienska tisina, Jarabinský prielom a chránený areál Plavečské štrkoviská.

Minerálne pramene : Prírodné podmienky celého ľubovnianskeho okolia poskytujú možnosť pre cestovný ruch, rekreáciu aj turistiku. K turistickým atrakciám patria Ľubovnianske kúpele a Kúpele Vyšné Ružbachy. Symbolom kúpeľov sa stali prírodné krátery s teplou blahodarnou vodou. Okrem toho je v rámci celého regiónu okolo 85 minerálnych prameňov.

Historicko kultúrne danosti : Okres je bohatý na hnuteľné i nehnuteľné kultúrne pamiatky. Väčšina z nich sú sakrálne - kostoly a ich vnútorné zariadenie, kaplnky, ale aj meštianske domy, ktoré sú súčasťou mestskej pamiatkovej rezervácie v Podolínci a pamiatkových zón v Starej Ľubovni a Hniezdnom a domy v ľudovom staviteľstve po obciach. Nemenej zaujímavý je súbor vyše sto plastík v areáli Medzinárodného sochárskeho sympózia vo Vyšných Ružbachoch. Jednou z nich je aj Ľubovniansky hrad.

V sieti cestovného ruchu je k dispozícii okolo 2600 lôžok, je vybudovaná sieť lyžiarskych vlekov, turistických a cykloturistických trás, ktoré sú lokalizované v oblasti Ľubovnianskych kúpeľov v Novej Ľubovni, kúpeľoch Vyšné Ružbachy, v Litmanovej - známe pútnické miesto, v Starej Ľubovni, Pieninách a iných. 

 

Bardejov

Prírodné danosti : Územie okresu sa rozprestiera na geomorfologických celkoch Vonkajších Karpát. Sú to Ondavská vrchovina, Busov, Čergov a Ľubovnianska vrchovina. Najvyšší vrch a zároveň najvyšší bod okresu je Veľká Javorina v pohorí Čergov vo výške 1098 m nad morom. Najnižší bod územia je pri výtoku Tople v katastri obce Vyšný Kručov - 180 m nad morom.

Historicko kúltúrne danosti: V okrese sa nachádza stredoveký hrad Zborov. Chrámy Krivé, Lukov, Kožany, Jedlinka, či Tročany. V obci Hervartov sa nachádza najstarší drevený chrám na Slovensku - Kostol sv. Františka z Assisi, z roku 1500. Od roku 2008 je spolu s ďalšími zapísaný v zozname UNESCO. Okresné mesto Bardejov patrí k historickým skvostom Slovenska. Medzi najvýznamnejšie pamiatky patrí Bazilika minor sv. Egídia.

Kúpeľné pramene: Oddych a pokoj pri termálnych prameňoch po celý rok návštevníci určite ocenia v slávnych Bardejovských Kúpeľoch, v ktorých sa liečili známe historické osobnosti ako Jozef II., ruský cár Alexander I., či manželka Františka Jozefa I. cisárovná Alžbeta, nazývaná Sissi. V blízkosti kúpeľov sa nachádza skanzen s expozíciou ľudovej architektúry.

 

Svidník

Prírodné danosti : Najvyšším bodom územia je vrch Kačurák v Laboreckej vrchovine, na hranici s Poľskom, vo výške 688 m nad morom. Na mieste, kde rieka Topľa opúšťa okres, v katastri obce Železník, sa nachádza najnižší bod okresu - 170 m nad morom. Povrch územia je prevažne vrchovinový.                                                                                                                              Z maloplošných území sú zastúpené tri typy v celkovom počte 5 území. Je to národná prírodná rezervácia Komárnická jedlina, 3 prírodné rezervácie: Dranec, Miroľská slatina, Radomka a chránený areál Slatina pri Šarišskom Štiavniku.

Historicko kultúrne danosti : Pokladom cestovného ruchu okresu Svidník sú drevené chrámy rozosiate po celom jeho území. V okrese je spolu 10 chrámov východného obradu. Jedným z najimpozantnejších je Chrám svätého Mikuláša v obci Bodružal. Chrám zasvätený sv. Michalovi Archanjelovi v Ladomírovej bol postavený roku 1742. Súčasťou stavby je zvonica, cintorín a zrubová ohrada. Obidva chrámy sú od roku 2008 zaradené do zoznamu UNESCO. 

Svidník a jeho okolie významne ovplyvnilo obdobie druhej svetovej vojny. Do pamäti národa sa zapísala najmä Karpatsko-duklianska vojenská operácia, ktorá viedla k oslobodeniu spod fašistického útlaku. Krvavé boje pripomína pamätník príslušníkov 1. československého armádneho zboru , súsošie ďakujúcej matky sovietskemu vojakovi za oslobodenie, aleja hrdinov Dukly, veža na hranici s Poľskom, pamätník pyrotechnikov a Vojenské prírodné múzeum na Dukle.

 

Stropkov

Prírodné danosti :  Leží v geomorfologických celkoch Vonkajších Karpát: Ondavskej a Laboreckej vrchovine. V nadm. výške 691 m, na vrchu Klin na hraniciach s Poľskom, je najvyšší bod územia. Územie sa postupne znižuje od severu na juh, kde sa nachádza najnižší bod okresu, a to pri hladine vodnej nádrže Veľká Domaša v katastri obce Bžany.  Zasahuje sem aj severná časť vodnej nádrže Veľká Domaša, ktorá je významným zdrojom vody pri nedostatku jej podzemných zásob vo flyšovej oblasti.

Kultúrno historické danosti :V obci Potoky sa nachádza Chrám sv. Paraskievy z roku 1773. Trojdielny architektonický skvost vrátane zvonice je obohnaný murovanou ohradou. Sakrálnou pamätihodnosťou je i pravoslávny Chrám Narodenia presvätej Bohorodičky v Oľšavke.

Zábavné atrakcie: V meste je viacero možností, ako stráviť zmysluplne voľný čas. Jedným z nich je i ZOO park, ktorý vznikol na dobrovoľníckej báze.

Neďaleko Stropkova je jedna z najatraktívnejších oblastí východného Slovenska - vodná nádrž Veľká Domaša.

 

Medzilaborce

Prírodné danosti : Územie celého okresu sa nachádza v jednom geomorfologickom celku. Je ním Laborecká vrchovina. Na územie okresu zasahuje Chránená krajinná oblasť Východné Karpaty. Prevažne v rámci nej nájdeme aj maloplošné chránené územia okresu, a to 1 národnú prírodnú rezerváciu: Palotskú jedlinu a 5 prírodných rezervácií: Beskyd, Haburské rašelinisko, Jarčiská, Mokré lúky pod Čertižným, Pod Demjatou.

Kultúrno historické danosti : K pýcham mesta aj širokého regiónu patrí Múzeum moderného umenia Andyho Warhola. Bolo zriadené v roku 1991 a láka návštevníkov zo širokého okolia.

V históriou opradenom Krásnom Brode sa nachádza monastier – zrúcanina kláštora a kostola baziliánskej rehole zo 16. storočia.

 

Humené

Prírodné danosti : Okres má členitý povrch. Na jeho území sa rozprestierajú Vihorlatské vrchy, Beskydské predhorie, Ondavská vrchovina a Laborecká vrchovina. Najvyšším vrchom a zároveň najvyšším bodom územia je Vihorlat, týčiaci sa do výšky 1076 m nad morom. Najnižšie je položený výtok Laborca z okresu v katastri obce Brekov - 130 m nad morom.                    

Vo Vihorlate vzniklo zahradené jazero-Morské oko. Na území okresu sú časti Chránenej krajinnej oblasti Vihorlat a Východné Karpaty. Z maloplošných území sú tu 3 prírodné pamiatky: Čierny potok, Kamienka, Voniarsky jarok, 6 národných prírodných rezervácií: Humenská, Humenský Sokol, Iľovnica, Motrogon, Vihorlat, Vihorlatský prales a 2 prírodné rezervácie: Chlmecká skalka a Jasenovská bučina.

Kultúrno historické danosti : Renesančný kaštieľ je najvýznamnejšou kultúrno-historickou pamiatkou mesta, aj dnes charakterizuje mesto a slúži muzeálnym a kultúrnym účelom. V časti kaštieľa je umiestnená expozícia vlastivedného múzea.

Ľudovú architektúru východokarpatskej oblasti približuje návštevníkom skanzen umiestnený takmer v centre mesta. Častým turistickým cieľom v humenskom okrese sú zrúcaniny gotických hradov Brekov a Jasenov, ktoré boli postavené v 13. storočí.

 

Snina

Prírodné danosti: K hlavným devízam z hľadiska cestovného ruchu v tomto regióne patria mnohé prírodné krásy. Národný park Poloniny je súčasťou medzinárodnej biosférickej rezervácie Východné Karpaty vyhlásenej organizáciou UNESCO na ochranu pralesných spoločenstiev. Jeho najvyšším vrchom je Kremenec, ktorý je súčasne trojhraničným bodom medzi Slovenskom, Poľskom a Ukrajinou. Karpatské bukové pralesy (Stužica, Havešová, Rožok a Kyjovský prales) boli v roku 2007 zapísané do zoznamu UNESCO.

Maloplošné krajinné územia: 2 prírodné pamiatky - Sninský kameň a Ulička, 6 národných prírodných rezervácií Havešová, Riaba skala, Pľaša, Podstavka, Rožok, Stinská, Stužica, 15 prírodných rezervácií Borsučiny, Bzaná, Ďurova mláka, Gazdoráň, Hlboké, Hostovické lúky, Hrúnok, Pod Ruským, Roztoky, Ruské, Slatina pod Stinskou, Stružnická dolina, Šípková, Udava, Uličská Ostrá

Vodstvo: Na hornom toku Cirochy bol vybudovaný rezervoár pitnej vody – nádrž Starina, ktorá zásobuje časť východného Slovenska.

Kultúrno historické danosti: V okrese Snina sa nachádza päť unikátnych drevených chrámov východného obradu - Uličské Krivé, Topoľa, Ruský Potok, Kalná Roztoka a Hrabová Roztoka.

 

Sobrance

Prírodné danosti : Územie okresu sa rozprestiera vo východnej časti Východoslovenskej nížiny, na severe zasahuje do Vihorlatských vrchov a Beskydského predhoria. Najvyššie položený bod je na Popriečnom vrchu vo Vihorlatských vrchoch na hraniciach s Ukrajinou vo výške 1024 m nad morom. 

Na územie okresu zasahuje Chránená krajinná oblasť Vihorlat. Popri nej sú v okrese maloplošné chránené územia, a to 5 prírodných pamiatok, Beňatinský travertín, Malé morské oko, Podhorodský hradný vrch, Morské oko, Senné rybníky a 6 prírodných rezervácií Drieň, Jedlinka, Lysá, Lysák, Machnatý vrch, Pod Tŕstím.

 

Michalovce

Prírodné danosti : Väčšia časť územia leží vo Východoslovenskej nížine, na severe zasahuje do Vihorlatských vrchov s najvyšším bodom územia vo výške 965 m n. m. Najnižší bod okresu (96 m n. m.) je medzi riekami Ondava a Latorica v katastri obce Odorín. 

Kultúrno historické danosti : V meste je gréckokatolícky chrám Narodenia Presvätej Bohorodičky z roku 1771,rímskokatolícky  kostol Narodenia Panny Márie  z r. 1313, gréckokatolícky Chrám Svätého Ducha v neobyzantskom slohu z roku 1935 a gréckokatolícky chrám Zosnutia Presvätej Bohorodičky.

Barokovo-klasicistický kaštieľ rodu Sztáray. Dnes sídlo Zemplínskeho múzea. 

 

Trebišov

Prírodné danosti : Okres oddeľujú od ostatného územia na západe Slanské vrchy, na juhu Zemplínske vrchy. Rozprestiera sa na Vý­cho­do­slo­ven­skej nížine. Vo výške 860 m na vrchu Lazy v Slanských vrchoch leží najvyšší bod územia. Pri výtoku rieky Bodrog z okresu sa nachádza nielen najnižší bod okresu, ale zároveň najnižší bod Slovenska. 

Dominantami sú úrodné lány, ovocné sady, zelené záhrady, lužné lesy s prírodnými rezerváciami a malebné pahorkatiny so scenériou Slanských vrchov, ktoré poskytujú možnosti pre rekreáciu a oddych. Súčasťou regiónu je tokajská vinohradnícka oblasť, ktorá má vynikajúce vína najvyššej kvality.

Kultúrno historické danosti : Kultúrno-historické pamiatky tvoria súčasť nášho národného kultúrneho dedičstva. V Trebišove sa nachádza kaštieľ postavený Grófom Imrichom Csákym v roku 1786 v neskorobarokovom slohu, ktorý potom prebudovala rodina Andrassyovcov momentálne slúži ako vlastivedné múzeum.Gotický kostol s neskoršou barokovou úpravou, postavený pred rokom 1404.   Hrad Parič a panstvo dostali po magistrovi Michalovi z rodu Aba (1280) Drugethovci (1319).

 

Košice

Prírodné danosti : Na územie okresu zasahuje Národný park Slovenský kras, na chránenom území sa nachádza 5 prírodných pamiatok: Drienovská jaskyňa, Herliansky gejzír, Jasovská jaskyňa, Kunia priepasť, Skalistý potok, 3 prírodné pamiatky: Čertova skala, Miličská skala, Trstinové jazero, 14 národných prírodných rezervácií a 7 prírodných rezervácií, z ktorých sú najznámejšie a turisticky a rekreačne najviac využívané Zádielska tiesňava, Sivec, Turniansky a Slanský hradný vrch, jazero Malá Izra. Na území okresu sa nachádzajú aj 2 chránené areály: Perínske rybníky a pieskovňa Nižný Čaj.

 

Kultúrno historické danosti :

Najkrajšie pamiatky

„Objavte fascinujúce skvosty s pohnutou históriou a opradené legendami. Dostaňte sa na miesta, kde pulzoval život od založenia mesta, spoznajte slávneho rodáka,patrónku mesta, miesto, kde bol vyhlásený Košický vládny program, miestny "rozhlas", harfové divadlo a ďakovnú sochu za prežitie“.

Kostoly
  • Dóm svätej Alžbety
  • Kaplnka svätého Michala
  • Kostol Svätého Ducha
Meštianske domy a paláce
  • Pongrácovsko- forgáčovský palác
  • Župný dom
  • Hotel a kaviarň Slávia
  • Levočský dom
  • Kráľovský dom
  • Palác Spišskej komory
  • Čákiho-Dezofiho palác
  • Andrášiho palác
  • Jakobov palác
Iné pamiatky a turistické zaujímavosti
  • Urbanova veža
  • Spievajúca fontána
  • Košická zoologická záhrada
  • Botanická záhrada UPJŠ Košice

 

 

Návštevnosť v obciach Košického kraja 2013:
 
Obce KE kraja.xlsx (12566)
 
Počet ubytovacích zariadení v obciach Prešovského kraja 2012:
 
 
 
 
(autor: Michaela Ďurkáčová)
Ďalšie zaujímavosti o cestovnom ruchu na Slovensku:

Zaujimavosti.pdf (134897)

 

Potenciák cestovného ruchu regiónov Prešovského kraja:
Potenciál CR regiónov Prešovského kraja.pdf (6454858)